Historia


Rok 1991

Na początku marca 1991 roku trener ówczesnej leszczyńskiej sekcji taekwondo Marek Tyczyński posiadacz 1 dana postanowił otworzyć Kościańska Sekcję Taekwondo. Podobnie jak w Lesznie i tu przybyło dużo młodzieży by uprawiać ten styl sztuki walki. Do listopada dotrwali tylko najtwardsi i najambitniejsi. Poniżej zdjęcie sekcji taekwondo z listopada 1991 roku


Rok 1992

W roku 1992 odbyły się pierwsze Leszczyńskie Mistrzostwa Taekwondo, w których zmagali się zawodnicy z Leszna, Kościana, Zgorzelca, Żagania, Rawicza, Prusic i Żar. Kościańska sekcja zajęła wtedy 2 miejsce drużynowo ustępując gospodarzom. Rok później na tych samych zawodach kościańska sekcja zajmuje, także wysokie 3 miejsce ustępując sekcji z Żagania i Leszna. Jeden z kościańskich zawodników, w tymże roku (1993) zdobył indywidualnie II miejsce w kat. -83 kg. Juniorów na ogólnopolskim Turnieju o Puchar Lee. W tym samym czasie sekcja zaczęła odczuwać kryzys gdyż trener Tyczyński z powodu braku funduszy na sekcję oddaje ją pod pieczęć swoim uczniom z Leszna, lecz i oni zrezygnowali, gdyż składki pokrywały jedynie wynajem sali i brakowało środków na ich dojazdy, sprzęt itp. Najstarsi stopniem z kościańskiej sekcji postanowili utrzymać ów grupę i przejęli wszystko w swoje ręce.


Rok 1993

Na początku 1994 roku, by wzmocnić finansowo sekcję kościańskiego taekwondo, trenerzy postanowili pozserzyć teren swojego nauczania o pobliskie wioski i miasteczka. Tak też trener Zbigniew Bernard otworzył osobno grupę dzieci, przy której pomagali mu pozostali trenerzy sekcji Kościan. Zajęcia były prowadzone w Starym Bojanowie, Racocie, Krzywiniu, Jerce, Oborzyskach Starych. Trenerzy Frankiewicz i Rudawski wspólnie prowadzili grupę w Wolsztynie, a trener Przybylski w Czempiniu. Wszystkie te podsekcje; sekcji Kościan podlegały Klubowi Sportowemu "Unia Leszno" prowadzonego przez trenera Marka Tyczyńskiego posiadacza wówczas już 2 dana.

Wzmocniona przez podzespoły Kościańska Sekcja Taekwondo nie istniej jednak długo jako mocna. Trener Andrzej Przybylski odchodzi od grupy z powodów rodzinnych. Zostają Zbigniew Bernard Dominik Rudawski oraz Krzysztof Frankiewicz.

We wrześniu spór dwóch trenerów Rudawskiego i Bernarda doprowadza do rozpadu Klubu na dwie części część adeptów ćwiczy w Liceum Ogólnokształcącym u trenera Bernarda a druga część w Szkole Podstawowej nr. 6 u Rudawskiego. Trener Frankiewicz postanawia odłączyć się od nich i zająć się wyczynowo taekwondo trenując w Lesznie u Tyczyńskiego, został jednak wierny sekcji z Wolsztyna.


Rok 1995

Trener Rudawski porzucił kościańskie taekwondo, przestał trenować, trener Bernard próbował odbudować grupę, ale bez skutku, na treningi przychodziła zaledwie garstka uczniów. Trener Frankiewicz dostaje się do kadry Leszczyńskiej filii i bierze udział w turnieju przeciwko Niemcom zdobywając I miejsce w kategorii wagowej - 70 kg. Rok później w kwietniu 1996 roku Krzysztof Frankiewicz z Kościana bierze udział w rewanżu z ekipą Niemiec. Zdobywa I miejsce.


Rok 1996

Rok 1996 był złotym rokiem dla Frankiewicza, gdyż na eliminacjach do Mistrzostw Polski, które odbyły się 25 maja w Żaganiu zdobywa I miejsce w kategorii -70 kg oraz pobija drużynowo, niepokonany dotychczas leszczyński klub; adepci z Wolsztyna zajmują I miejsce drużynowo.

Trener Frankiewicz zadowolony z osiągnięć swoich zawodników; ma następne zadanie: przygotować swoją ekipę do kolejnych mistrzostw seniorów, które odbędą się w Lesznie.

16 listopada 1996 roku odbywają się III Leszczyńskie Mistrzostwa Taekwondo Sportowego o Puchar Prezydenta Miasta Leszna. W zawodach wzięło udział dziewięć klubów. Trener sekcji Wolsztyn Krzysztof Frankiewicz, trenujący w TKD Leszno zajął II miejsce, ustępując miejsce swojemu klubowemu koledze; jego ekipa znów stanęła na podium i zajęła drużynowo III miejsce.


Rok 1997

Makroregionalne Mistrzostwa Taekwondo (juniorów), to impreza, którą zorganizował Krzysztof Frankiewicz z adeptami w Wolsztynie bezkonkurencyjni okazali się gospodarze zajmując I miejsce.

Rok 1997, 12 czerwiec odbywają się Dni Kościana trener Bernard prowadzi w Kościanie już tylko grupę dzieci, dlatego też z tej okazji organizuje zawody w poomse (układy) dla dzieci. Najlepszą z jego zawodniczek okazuje się Karolina Kruk zajmując I miejsce. Zawodnik trenera Frankiewicza zajął III miejsce. I znów nastał kryzys w sekcji. Tym razem w drużynie Frankiewicza, gdyż ten w lipcu 97 roku zostaje powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Sekcję oddaje swojemu klubowemu koledze Pawłowi, ten wchodzi w konflikt z zawodnikami i sekcja od marca 1998r. przestaje istnieć.

Frankiewicz dzięki życzliwości kadry uczęszcza na treninig do trenera Tyczyńskiego (3 dan). W kwietniu startuje na IV Leszczyńskich Mistrzostwach Taewkwondo o puchar Prezydenta Miasta Edwarda Szczuckiego. Zajmuje I miejsce w kat. -76kg.


Rok 1998

W lipcu 1998r. odbył się pokaz Leszczyńskiego Taekwondo na festynie policyjnym. Brał w nim udział widoczny na zdjęciu Frankiewicz oraz trener "UKS Grom" Marek Tyczyński.

Październik 1998r. Krzyzstof Frankiewicz opuszcza koszary i na prośbę zawodników z Wolsztyna otwiera sekcję wolsztyńską: prowadzi 2 grupy: dzieci i młodzicy, Kościaniacy, też domagają się, aby zaczęła działać sekcja kościańska. I tak się dzieje. W listopadzie trener Z. Bernard oddaje swoich uczni pod pieczęć Frankiewicza. Ten po niedługim czasie zdaje na stopień mistrzowski 2 Dan i wzmacnia kościańskie taekwondo.


Rok 1999

Na początku lutego 1999r. trener Frankiewicz wraz z Andrzejem Przybylskim, wpadli na pomysł, aby się usamodzielnić i z sekcji podlegającej UKS "Grom" Leszno, utworzyć odłam. 18 lutego 99r. zorganizowali spotkanie zawodników z sekcji Kościan i Wolsztyn. Jednomyślnie głosowano za klubem, postanowili go nazwać "Sokół"

Prezesem klubu został trener Krzyzstof Frankiewicz Wiceprezesem- Andrzej Przybylski Skarbnikiem- Marcin Kaczor Członek zarządu- Karol Konieczny Sekretarzem została Agnieszka Górzna

W skład komisji rewizyjnej wybrano: 1) Wolny Tomasz 2) Owsiany Jarosław 3) Grzegorzewski Dariusz

Klub istnieje już formalnie, brakuje jednak prawnego poparcia. Zarząd postanawia na 8- lecie istnienia kościańskiego Taekwondo zorganizować towarzyski mecz miedzy Wschową. Dzięki przyjaznym stosunkom trenerów UKS "Sokół Kościan i UKS "Dynam" Wschowa dochodzi do bardzo widowiskowego spotkania. Spotkanie mogło odbyć się dzięki ofiarności członków klubu i sponsorów.

Dnia 23. III. 99r. decyzją starosty kościańskiego Jerzego Skorackiego. Sekcje Kościan i Wolsztyn dostają prawne potwierdzenie i tego samego dnia stają się Uczniowskim Klubem Sportowym "SOKÓŁ".

1 czerwca 1999r. z okazji Dnia dziecka przed pawilonem handlowym "Intermarche" w Kościanie, odbył się festyn. Jedną z głównych atrakcji był występ Uczniowskiego Klubu Sportowego "Sokół" Taekwondocy z "Sokoła" zaprezentowali swoje umiejętności.


IV turniej Taekwondo o Puchar Burmistrza Miasta Kościana.

W sobotę 12.06.1999r. w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr.1 w Kościanie odbył się: IV Turniej Taekwondo o Puchar Burmistrza Miasta Kościana. W zawodach wzięło udział 96 zawodników z klubów: UKS Grom Leszno, UKS Dynam Wschowa, TKD Zielona Góra, TKD Debno Polskie, TKD Zgorzelec oraz UKS Sokół Kościan i Wolsztyn; prowadzone przez organizatora tej imprezy Krzysztofa Frankiewicza. Zawody były podzielone na walki seniorów i poomse (układy ) dzieci. W walkach drużynowo I miejsce zajął UKS Grom Leszno, II miejsce UKS Sokół Kościan, III miejsce UKS Dynam Wschowa. W kategorii poomse I miejsce zajęła drużyna z Leszna II miejsce drużyna z Debna Polskiego, III miejsce połączona drużyna z Wolsztyna i Kościana.


Mocny Sokół w Lesznie

Zawodnicy UKS Sokół Kościan wzięli udział w VI Leszczyńskich Mistrzostwach Taekwondo sportowego. W hali Trapez rywalizowało blisko 70 zawodniczek i zawodników z Leszna, Kościana, Rawicza, Wschowy, Wolsztyna i Dębna Polskiego. Istniejący dopiero od roku Sokół w klasyfikacji drużynowej zajął 3 miejsce. Złoto wywalczył zespół gospodarzy, natomiast srebro przypadło ekipie ze Wschowy. Najlepzsy wynik Sokołów - kobiety w finałowej walce, w kategorii 67 kg. Monika Ostrowska pokonała Gizelę Dominiczak. Mężczyźni: I miejsce Artur Stroisz (kat. powyżej 80 kg.) II m. Bartosz Czuba. ( kat 72 kg ) i Krzysztof Frankiewicz (kat. 80 kg. ) III m. Mariusz Antkowiak  (kat. 80 kg) W kat. open srebrny medal wywalczył Dariusz Ksiąg.


Medale z Rawicza

Najmłodsi zawodnicy UKS Sokół wzięli udział w I Otwartych Mistrzostwach Ziemi Rawickiej Dzieci w Taekwondo WTF. W imprezie wystartowało 60 zawodniczek i zawodników z Leszna, Rawicza, Wschowy, Święciechowy, Zielonej góry, Zgorzelca, Wolsztyna Dębna Polskiego i oczywiście Kościana. Nasz Sokół drużynowo zajął czwarte miejsce, za ekipami z Leszna, Wschowy i gospodarzy. Każde ze startujących w zawodach czwórki podopiecznych trenera Krzysztofa Frankiewicza, zdobyło medal w klasyfikacji indywidualnej. Dziewczęta rywalizowały w kategorii poomse, natomiast chłopcy w walkach, w poszczególnych kategoriach wagowych. Złoty medal w kat. 38 kg. wywalczył Dawid Predko, srebro przypadło Przemkowi Dankowskiemu w kat. 60 kg. oraz Agnieszce Frankiewicz, a brązowy krążek otrzymała Ania Lewandowska.

cdn


29.06.2005 - "Wesołek cup wyniki"

Klasyfikacja generalna
Sokół Kościan - 258 pkt. 
Jedynka Jarocin - 210 pkt.
Karor Bydgoszcz - 178 pkt.
Kategoria wiekowa 8-9 lat:
4 miejsce w dollyo zajęli Julia Gawroniak i Kajetan Durczewski. Ponadto startowali: Szymon Langner, Mateusz Żurek, Patryk Smok, Kacper Rybicki, Jan Czeszak. 
Kategoria wiekowa 10-11 lat:
Wiktoria Jakubowska (5 twio-ap), Monika Maluska (4 twio-ap), Maja Molska (2 dollyo, 3 poomse ), Monika Stachowiak (3 twio ap, 4 dollyo), Szymon Klupsch (3 twio ap, 1 poomse), Adrian Krysman (4 dollyo), Krzysztof Ćwian (2 twio ap, 1 dollyo) 
Ponadto startowali:
Dawid Kowalkowski, Mikołaj Kuźniak, Tomasz Ślebioda, Szymon Socha, Dawid Kondera.
Kategorai 12- 13 lat 
Paula Szymanowska (1 twio ap, 1 dollyo, 1 poomse), Adam Ćwian (1 twio ap, 2 dollyo, 3 poomse), Szymon Kaczmarek (2 twio ap, 1 dollyo, 3 poomse), Izabela Socha (5 twio ap, 1 dollyo, 4 poomse), Monika Duda (2 twio ap, 3 dollyo), Jakub Bogusławski (4 twio ap, 4 dollyo, 5 poomse), Maciej Olejniczek (3 twio ap, 3 dollyo), Filip Gajewski (3 twio ap, 3 dollyo), Oliwia Tomalak (4 dollyo), Weronika Kurzawska (5 dollyo).
 


3,4.09.2005 - "Polish Open 2005"

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Polish Open.
komunikat (MS Word): 
niedostepne
karta zgłoszenia (MS Excel): 
niedostepne
wykaz hoteli (MS Word):  
niedostepne

Informacje pochodza z strony Polskiego Związku Taekwondo WTF.


09.10.2005 - "Wyniki Polish Open 2005"

Wyniki tegorocznych zawodów Polish Open 2005 dostępne po kliknięciu na ikonkę (MS Excel): niedostepne

Informacje pochodza z strony Polskiego Związku Taekwondo WTF.

Osiągnięcia wychowanków UKS Sokół Kościan:
Katarzyna Kubacka seniorzy 59 kg - miejsce 9
Rybarczyk Natalia seniorzy 63 kg - miejsce 9


29.11.2005 - "V Wesołek Cup"

W dniu 29 października bieżącego roku w Kleszczewie koło Kórnika odbyły się III eliminacje turnieju sprawnościowego w taekwondo "V Wesołek CUP 2005". Zawody, w których wzięli udział zawodnicy kościańskiego UKS "Sokół", rozegrano w trzech konkurencjach podzielonych na grupy(chłopcy i dziewczęta) oraz na posiadane stopnie kup. Wyniki indywidualne zawodników:

Paula Szymanowska- poomse 3m| twio ap-chagi 1m| dubeldangseong dollyo chagi 3m
Maja Molska- twio ap-chagi 2m| dubeldangseong dollyo chagi 3m
Magdalena Perz- poomse 2m| twio ap-chagi 3m| dubeldangseong dollyo chagi 1m
Julia Kunz- twio ap-chagi 5m| dubeldangseong dollyo chagi 4m
Monika Duda- twio ap-chagi 3m| dubeldangseong dollyo chagi 1m
Zuzanna Jakubiak- twio ap-chagi 5m
Izabela Socha- poomse 2m| dubeldangseong dollyo chagi 3m
Maciej Olejniczak- twio ap-chagi 2m| dubeldangseong dollyo chagi 1m
Szymon Socha- dubeldangseong dollyo chagi 4m


19.11.2005 - "VIII Międzynarodowe Mistrzostwa Warszawy"

W VIII Międzynarodowych Mistrzostwach Warszawy Warsaw Cup 2005 Natalia Rybarczyk z Sokoła Kościan zdobyła brązowy medal wśród seniorów. W stolicy Polski wystąpiło we wszystkich kategoriach ponad 1120 zawodniczek i zawodników reprezentujących 61 klubów z Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy, Rosji i Litwy. Dzieci w Warsaw Cup rywalizowały w konkurencjach sprawnościowych, natomiast juniorzy i seniorzy w kyorugi (walki). Natalia Rybarczyk wywalczyła brąz w kategorii do 67 kg. W tej samej kategorii wystąpiła jescze Kubacka Katarzyna która zajęła 9 miejsce. Ponadto w Warszawie rywalizowali juniorzy Sokoła. Wszyscy zajęli 9 miejsca: w kat. 52 kg Marta Dobrzańska natomiast w kat. 63 kg na tej pozycji sklasyfikowano Artura Krysmanna i Pawła Perza


03.12.2005 - "V Wesołek CUP 2005 Bydgoszcz"

 

W Bydgoszczy rozegrany został czwarty, ostatni turniej tegorocznego V Wesołek Cup 2005. Niestety ze względu na zbyt małą liczbę zawodników z Kościana, którzy pojechali na zawody (m.in. z powodu choroby) zabrakło zdobytych punktów i na finiszu Sokół (410 pkt) został wyprzedzony przez Jedynkę Jarocin (417 pkt). Trzeci Karor Bydgoszcz zgromadził 373 pkt. W klasyfikacji drużynowej na osiemnastej pozycji ( tyle klubów sklasyfikowano ) znalazł się Skorpion Czempiń. W Bydgoszczy wystąpiła ósemka reprezentantów Sokoła, podopiecznych trenera Krzyzstofa Frankiewicza. Po raz pierwszy troje z nich zaprezentowało się w kyorugi czyli walkach. Wśród dziewcząt (startowało tylko 7 zawodniczek, które były podzielone jedynie na kategorie wagowe) Paula Szymanowska zwyciężyła w wadze do 44 kg. Walki zwyciężył również Maciej Olejniczak w gronie 12-13-latków w kat. wagowej do 45 kg, natomiast Adrian Krysmann (kat. 10-11 lat) zajął drugie miejsce w kat. do 43 kg. Poza tym uczestnicy zawodów startowali w trzech tradycyjnych konkurencjach sprawnościowych: twio- ap ( kopnięcie jak najwyżej do celu) poomse (układy) i dollyo (jak najwięcej naprzemiennych kopnięć w 10 sek). Miejsca kościaniaków w wymienionych konkurencjach:

Paula Szymanowska Twio-ap-2 Poomse-1 Dollyo-4

Maja Molska Twio-ap-4 Poomse-5 Dollyo-2

Monika Dudek Twio-ap-2 Dollyo-1

Izabela Socha Twio-ap-3 Poomse-4 Dollyo-3

Magdalena Perz  Poomse-2 Dollyo-1

Marcin Olejniczak Twio-ap-1 Dollyo-1

Adrian Krysmann Twio-ap-4 Dollyo-1

Ponadto startował również Jakub Bogusławski

 

 

2006-02-25 "Olsztyn-Turniej Klasyfikacyjny Kadry"

 

Natalia Rybarczyk z Sokoła Kościan zwyciężyła w turnieju klasyfikacyjnym seniorów i seniorek do kadry Polski w taekwondo olimpijskim. Niespodzianka jest to duża biorąc pod uwagę fakt, że Rybarczyk jest jeszcze juniorką. W Olsztynie pochodząca z Wolsztyna wychowanka trenera Krzysztofa Frankiewicza wygrała 3 walki, w finale pokonując 28-letnią Dorotę Majorkiewicz (3 miejsce mistrzostw Europy i mistrzyni świata w taekwondo ITF - inna odmiana tej sztuki walki). Majorkiewicz od kilku lat nie znalazła zwyciężczyni na polskich arenach. Swoim wynikiem Natalia zaskoczyła wszystkich. Po ubiegłorocznym mistrzostwie Polski juniorów powołano ją do kadry. Nastepnie po grudniowym turnieju klasyfikacyjnym i 3 miejscu na zawodach międzynarodowych przeniesiono do kadry młodzieżowców. W najbliższych tygodniach czekają ją starty w Holandii i Belgii, a w maju najpoważniejszy sprawdzian- na mistrzostwach Europy.

W Olsztynie wystąpiła również Katarzyna Kubacka z Kościana która w gronie młodzieżowców zajęła czwartą lokat. Start w turnieju była dla niej formą przygotowań do młodzieżowych mistrzostw Polski w maju.

 

 

2006-04-07 "Szczecinek- Mistrzostwa Polski Juniorów"

 

2006-04-07 odbyły się w Szczecinku kolejne Mistrzostwa Polski Juniorów. Klub Sokół Kościan reprezentowały 2 zawodniczki: Agnieszka Frankiewicz, która zajęła 5 miejsce w kategorii wagowej do 55kg oraz Natalia Rybarczyk, która została Mistrzynią Polski Juniorów w kategorii wagowej do 67 kg.

 

2006-06-14 "Sokół na szczytach"

 

 W ostatnim czasie zawodniczki UKS Sokół Kościan zdobyły kilka cennych medali imprez rangi mistrzowskiej. To jedne z największych sukcesów kościańskiego sportu w ostatnich latach. Na rozgrywanych w miniony weekend mistrzostwach Polski Seniorów w olimpijskiej odmianie taekwondo WTF w Puławach dwie reprezentantki Sokoła, podopieczne trenera Krzysztofa Frankiewicza, stanęły na podium w tej samej kategorii Natalia Rybarczyk, a srebro Katarzyna Kubacka! Obie najpierw wygrały po dwie walki, by w finale spotkać się ze sobą. Wygrała 5:0 Rybarczyk, która wszystkie swoje walki rozstrzygnęła "do zera". Rybarczyk została również uznana najlepszą zawodniczką mistrzostw!

Wszystko zaczęło się przez przypadek- wspomina Natalia Rybarczyk- Trenuję dopiero czwarty rok. Przyszłam do koleżanki, która trenowała, zobaczyłam jak to wygląda, poszłam na następny trening i zakochałam się w taekwondo. Od roku jestem w młodzieżowej kadrze Polski, a od niedzieli również w kadrze seniorek.

Minione tygodnie okazały się prawdziwym czasem zbierania owoców ciężkiej pracy dla reprezentantów UKS Sokół Kościan. Serię sukcesów rozpoczęła Rybarczyk, która na mistrzostwach Polski juniorów obroniła zdobyty w zeszłym roku tytuł mistrzowski w kategorii wagowej do 67 kg! Pochodząca z Wolsztyna, a mieszkająca obecnie w Kościanie przyszła studentka politologii, na MP aż dwie walki zakończyła przed czasem- nokautując rywalki. Nieco później na otwartych mistrzostwach Holandii w pierwszej walce pokonała Niemkę 9:2, a w drugiej zremisowała z mistrzynią Europy z Hiszpanii 4:4! W dogrywce rywalka okazała się lepsza o jeden punkt. Doskonale poszło także młodszej koleżance Natalii, Joannie Rabizio. Kościanianka wywalczyła sobie w Puławach i Ciechanowie prawo startu na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Na finałowym turnieju w Kętrzynie Rabizio w kat. 55 kg zajęła trzecie miejsce, zdobywając brązowy medal OOM!

Również udanie zaprezentowała się grupa młodszych zawodników Sokoła, którzy wystąpili na mistrzostwach Mazowsza młodzików w Ciechanowie. W zawodach, w których startowało około 150 osób, trzecie miejsce wywalczył Mateusz Mikołajczyk z Borowa. Na piątym miejscu mistrzostwa zakończyły Marta Durzyńska z Kościana oraz Magda Marciniak i Barbara Gawroniak (obie z Borowa).

 

Informacja pochodzi z regionalnego tygodnika "Gazeta Kościańska"

 

 

2007-05-20 "Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży Opolu"

 W sobotę Maja Molska z Sokoła Kościan zdobyła złoty medal XIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Opolu. Zawody rozgrywano w nowej formule- na wynik końcowy składały się punkty z wieloboju (walki, elementy sprawnościowe i układy). Molska zdobyła 22 punkty (na 24 możliwe) triumfując w walkach i układach. Tuż za podium uplasowała się Paula Szymanowska (4 miejsce). W OOM startowało 200 zawodników. Klasyfikację drużynową w taekwondo wygrało Mazowsze, a Wielkopolska zajęła drugie miejsce. Do finału olimpiady awansowała siódemka moich zawodników i z tego jestem najbardziej zadowolony- przyznał trener Krzysztof Frankiewicz. Rozwijamy się cały czas, co widać. Dumny jestem z Maji, na którą mocno liczyłem. Paula Szymanowska zajęła w walkach drugie miejsce, a nie ukrywam, że to najważniejsza konkurencja, bo olimpijska. Niestety zawiedli mnie trochę chłopcy. Prawo startu w finale OOM w Opolu wywalczyło aż siedmioro reprezentantów Sokoła Kościan. W eliminacjach juniorzy młodsi rywalizowali w dwóch bezpośrednio po sobie następujących konkurencjach (test sprawnościowy i walka). Pierwsze miejsce w kat. 60 kg zajęli Maja Molska i Jakub Brzoza. Drugie miejsca zdobyli: Paula Szymanowska (kat. 49 kg) i Adrian Krysman (kat. 54 kg), a trzecie: Gosia Litwin (kat. 45 kg), Agata Tomińska (kat. 49 kg) i Jakub Bogusławski (kat. 49 kg). Ponadto w eliminacjach startowali również Dariusz Zalisz i Szymon Kaczmarek

 

 

2007-06-14 "Młodzieżowe Mistrzostwa Polski"

 

Natalia RybarczykNatalia Rybarczyk z Sokoła Kościan została po raz kolejny młodzieżową mistrzynią Polski w taekwondo olimpijskim. Sięgając po złoto w Lublinie podopieczna trenera Krzysztofa Frankiewicza płakała... jednak tym razem nie z radości, a z bólu. Na początku drugiej rundy finałowej walki z Anną Rapitą z AZS Warszawa, w kategorii wagowej do 67 kilogramów, Natalia doznała poważnej kontuzji kostki. Mimo bólu z cieknącymi po policzkach łzami, Rybarczyk dokończyła walkę niemal na jednej nodze. Wygrała nie pozostawiając rywalce złudzeń- 10:4. Za swoją postawę otrzymała od publiczności ogromne brawa. Na podium jednak nie była już w stanie wejść o własnych siłach, została wniesiona przez trenera. Natalia jest o poziom wyżej od pozostałych polskich zawodniczek- ocenia Krzysztof Frankiewicz. Gratulacje należą się jej za postawę w finale. Zwyciężyła w niej wola walki. Zyskała sympatię i podziw widzów. Niestety, noga w gipsie wyklucza ją z najbliższych startów- w Austria Open i mistrzostwach Polski seniorek. Bardzo nad tym ubolewam, bo podejrzewam, że w mistrzostwach Polski mogła powtórzyć ubiegłoroczny sukces, gdy nie tylko zdobyła złoty medal, ale także tytuł najlepszej zawodniczki imprezy. Ponadto w Lublinie wystąpiły w kat 57 kg Agnieszka Frankiewicz i w kat. 62 kg Rita Ciesielska. Choć włożyły w swój występ całe serce tym razem jeszcze uległy nieznacznie swoim przeciwniczkom.

 Nieco wcześniej Natalia Rybarczyk reprezentowała Polskę podczas drużynowych międzynarodowych mistrzostw Francji. Polki, cztery zawodniczki w składzie drużyny (każda miała jedną walkę w meczu), stoczyły trzy zwycięskie walki. Kolejno wygrały 4:0 z Finlandią, potem 3:1 z Ukrainą i w finale 4:0 z gospodyniami. Rybarczyk, Rudnicka (AZS AWF Warszawa), Podchul (Wikingowie Pisz) i Kalinowska (ZAS UMW Olzstyn) wróciły więc z Francji ze złotem.

 Natomiast w Bydgoszczy rozegrany został ogólnopolski turniej juniorów (12-17 lat) o Puchar Sponsora w taekwondo olimpijskim. Wszyscy startujący kościaniacy zdobyli na tych zawodach medale! Na najwyższym stopniu podium stanęli: kat. 44kg Małgorzata Litwin, kat. 51kg Marta Durzyńska, kat. 60kg Jakub Brzoza i w kat. 67kg Artur Krysmann. Natomiast srebrne medale wywalczyli: kat. 48kg Agata Tomińska kat. 48kg Jakub Bogusławski i kat. 52kg Adrian Krysmann. Brązowy krążek zawisł na szyi Filipa Gajewskiego (kat. 59kg). Taka postawa zaowocowała drugim miejscem Sokoła w klasyfikacji drużynowej.

 

 

2007-10-30 "Mistrzostwa Polski Seniorów, Akademickie Mistrzostwa Polski"

Na odbywających się w dniach 9-10 czerwca w Śremie Mistrzostwach Polski Seniorów, zawodniczki naszego klubu wywalczyły następujące miejsca:

Katarzyna Kubacka miejsce 2 oraz Agnieszka Frankiewicz miejsce 5

Natomiast dnia 27-28 października w Łodzi odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski gdzie nasze zawodniczki wywalczyły miejsca medalowe:

Katarzyna Kubacka po zaciętej walce z zawodniczką kadry Polski zajęła 2 miejsce natomiast Agnieszka Frankiewicz uzyskała 3 miejsce.

Gratulacje!